Logo na www SP9ZPS nowe 1

 

SFOTA - Laureaci

SFOTA – Laureaci.

Na zakończenie akcji dyplomowej SFOTA przedstawiamy Laureatów, to jest pierwszą piątkę stacji zagranicznych i stacji polskich. Stacje te otrzymały dyplomy potwierdzające zajęte miejsce, a najlepsze stacje otrzymały nagrody specjalne. Te nagrody to grawertony oraz albumy w postaci ATLASU FORTYFIKACJI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO w opracowaniu Szymona Hrebendy. Otrzymali je: Claudio I0KHY, Laszlo YO6CFB, Edward LY4E oraz Gienek SP2GUC. Podkreślić należy, że jedyną osobą, która nawiązała  łączność ze wszystkimi obiektami ujętymi w programie dyplomowym SFOTA był Edward LY4E.

Wśród stacji zagranicznych pierwsza piątka przedstawia się następująco:

sfota i0khy   sfota i0khy deska     1Claudio I0KHY            

sfota yo6cfb   sfota yo6cfb atlas     2Laszlo YO6CFB        

sfota ly4e   sfota ly4e deska     3Edward LY4E

    sfota ur7et          4Alex UR7ET

    sfota e77o          5Slobodan E77O

Wśród stacji polskich, biorących udział w programie  dyplomowym SFOTA, sytuacja przedstawia się następująco:

sfota sp2guc   sfota sp2guc deska     1 - Gienek SP2GUC

    sfota sp9cq           2 - Józef SP9CQ

    sfota sp6bbe           3 - Zbyszek SP6BBE

    sfota sp6ojg           4 - Marian SP6OJG

    sfota sp9mrp           5 - Mariusz SP9MRP

Pozostałe stacje biorące udział w programie otrzymały (w zależności od ilości nawiązanych łączności) - dyplomy Gold, Silver, Bronze lub Hunter Award. Dla stacji, które z różnych względów nie otrzymały dyplomów a są zainteresowane ich otrzymaniem przygotowany został SFOTA Award Generator (by SQ4HRX). Stacje, które nawiązały conajmniej dwie łączności ze stacjami pracującymi z obiektów zaliczanych do dyplomu, mogą pobrać Certyfikat uczestnictwa w programie dyplomowym SFOTA.

sq9cxc

 

SFOTA - podsumowanie

 

SFOTA – podsumowanie akcji dyplomowej.

 

logo sfotaZgodnie z zasadami programu dyplomowego SFOTA (Silesian Fortifications On The Air), opublikowanymi na stronie http://sfota2016.wixsite.com/homepl/, obecna edycja programu trwała trzy miesiące – od 17 września do 18 grudnia 2016 roku. Akcja została zakończona. Nadszedł więc czas krótkiego podsumowania.

     Podstawowym celem, jaki przyświecał organizatorom, kiedy przystępowali do tworzenia programu dyplomowego SFOTA, było propagowanie wiedzy historycznej związanej głównie z Obszarem Warownym Śląsk (OWŚ) w kraju i zagranicą, poprzez zachęcanie do zwiedzania obiektów fortecznych oraz poprzez pracę terenową radiostacji amatorskich zainstalowanych w wybranych obiektach wchodzących w skład OWŚ, a także innych ciekawych obiektach związanych z historią Śląska. Obszar Warowny „Śląsk” jest bowiem najcenniejszym zabytkiem architektury fortecznej XX wieku na Śląsku. Unikalność tych fortyfikacji polega na tym, iż na terenie Rzeczypospolitej znajduje się tylko jedna taka linia polskich umocnień. Ta unikalność wynika również z założeń polskiej, przedwojennej szkoły fortecznej nakazujących, w celu lepszego maskowania, dostosować obiekty do otaczającej rzeźby terenu. W efekcie takiego działania każdy schron stanowi samoistne dzieło sztuki fortecznej o niepowtarzalnym kształcie. O takich zabytkach fortyfikacyjnych należy mówić głośno i prezentować je przy każdej okazji. Tym bardziej, że za sprawą Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, już wiele z nich odzyskało dawny blask, a intensywne prace renowacyjne trwają przy wielu następnych.

     Przyjęta koncepcja w tegorocznej edycji SFOTA zakładała realizację programu w formie konkursu z nagrodami w postaci plakiet dla najlepszych stacji biorących w nim udział oraz dyplomów w formie elektronicznej.

 

Trochę statystyki.

     Ogółem w programie dyplomowym SFOTA udział wzięło 1060 stacji zagranicznych oraz 279 stacji polskich. Nawiązano ze stacjami zagranicznymi 1656 QSO, a ze stacjami polskimi 862 QSO.

Najlepsze stacje.

Nagrody zgodnie z regulaminem otrzymują:

- Best Hunter SFOTA         - SP2GUC 69 qso /10 obiektów SF/

- Best WW Hunter SFOTA   - I0KHY 23 qso /9 obiektów SF/

- Wyróżnienie specjalne     - LY4E jedyna stacja poza SP z 10 obiektami SF

Nagrody zostaną rozesłane nie później niż do końca marca 2016.

Informacje.

     Planujemy, że karty QSL potwierdzające nawiązanie łączności w programie SFOTA zostaną rozesłane do końca lutego 2017 r. Dla stacji zagranicznych karty wysłane zostaną za pośrednictwem Biura QSL. Dla stacji polskich karty wysłane zostaną również za pośrednictwem Biura QSL, figurujących w bazie OSEC PZK i obsługiwanych przez CB QSL. Dla pozostałych stacji zainteresowanych naszą kartą QSL – po nadesłaniu koperty zwrotnie zaadresowanej i opłaconej. Kontaktowy adres e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

     Nagrody (plakiety) oraz dyplomy w formie elektronicznej dla stacji, które je zdobyły rozesłane zostaną w miarę naszych możliwości jak najszybciej, nie później jednak niż do końca marca 2017 r. Warunkiem jednak będzie dysponowanie adresami e-mail stacji dla których dyplomy mają zostać wysłane. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie zgłoszenia poprzez stronę internetową http://sfota2016.wixsite.com/homepl/online-log („zgłaszarka” na dole strony). Pozostałym stacjom dyplomy zostaną wysłane na adresy e-mail zamieszczone na portalu QRZ.COM - w miarę ich pozyskiwania. Prosimy o potwierdzenie otrzymania e-maila z załączonym plikiem dyplomu.

     Reasumując, uważamy, że program dyplomowy SFOTA , promujący Obszar Warowny „Śląsk” w dużej części spełnił swoje zadanie, przekazując jego uczestnikom cząstkę wiedzy historycznej o polskich fortyfikacjach na Śląsku. Dziękujemy Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Panu Dariuszowi Pietrusze za okazane wsparcie i pomoc przy realizacji programu SFOTA. Dziękujemy również wszystkim stacjom polskim i zagranicznym, które, poprzez nawiązywanie łączności ze stacjami pracującymi z poszczególnych obiektów fortecznych, brały udział we wspólnej zabawie.

SFOTA – co dalej?

Powstaje pytanie: co dalej z programem dyplomowym SFOTA? Czy będą następne edycje? Czas pokaże. Sama forma realizacji programu poprzez pracę stacji radiowych z terenowego QTH, w dodatku blisko miejsca zamieszkania, a jednak poza miastem, w ciekawej okolicy, gwarantuje spędzenie miło wolnego czasu w większym nawet gronie i w różny sposób. Możliwości jest wiele – od pracy szkoleniowej na pasmach krótkofalarskich, zwiedzanie obiektów fortecznych (wiele z nich są to placówki muzealne, bogato wyposażone w eksponaty tamtej epoki) po piknik na świeżym powietrzu i wspólne grillowanie.

     Krótkofalowcy polscy, skupieni wokół programu dyplomowego Zamki i Twierdze w Polsce realizowanego przez Bractwo Zamkowe, przygotowują nowy i kompleksowy program dyplomowy, którym objęte mają zostać wszystkie obiekty i budowle militarne powstałe do lat siedemdziesiątych XX wieku. Jeśli w programie tym obiekty forteczne Obszaru Warownego „Śląsk” zostaną uwzględnione w dostatecznym stopniu, nie będzie potrzeby kontynuowania programu SFOTA w dotychczasowej formie. Wystarczy aby poszczególne stacje, zainteresowane pracą z OWŚ, uczestniczyły indywidualnie w programie ogólnopolskim Bractwa Zamkowego, aktywnie pracując z obiektów fortecznych. Jeśli jednak ogólnopolski program nie powstanie lub fortyfikacje OWŚ zostaną w nim marginesowo potraktowane, być może zapadnie decyzja o kontynuowaniu programu SFOTA. Prawdopodobnie byłaby to inna nieco, niż dotychczas, forma. Oparta nie na konkursowej rywalizacji lecz na kontynuowaniu zdobywania dyplomów bądź certyfikatów w formie elektronicznej, za nawiązywanie łączności ze stacjami pracującymi z poszczególnych obiektów. Lista tych obiektów może zostać rozszerzona o kolejne obiekty forteczne OWŚ, a jest w czym wybierać. Potrzebne są tylko drobne zmiany w regulaminie.

sq9cxc

 

 

 

 

Zamierzenia

Informacja Harcerskiego Klubu Łączności SP9ZPS

 

Jednym z priorytetowych zadań Harcerskiego Klubu Łączności SP9ZPS w roku harcerskim 2016/2017 jest przygotowanie wszystkich harcerzy i instruktorów naszego hufca do pracy w sieci radiowej ZHP.

Realizacja tego zadania przebiegać będzie w 4 etapach: więcej >>>>> .

Henryk Dyszy SP9-06-103

 

Kalendarz wydarzeń

Ważniejsze wydarzenia

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Grafika losowa

zawody_sprawnociowe_medicup_2011_66_20130330_2079906791.jpg

Logowanie

Licznik odwiedzin

Dzisiaj183
Wczoraj405
Tydzień1313
Miesiąc3433
Razem541733

Powered by CoalaWeb