Logo na www SP9ZPS nowe 1

 

SFOTA - dlaczego?

 

P R O G R A M    D Y P L O M O W Y

 

logo sfota

 

F o r t y f i k a c j e O b s z a r u W a r o w n e g o

 

 

Ś l ą s k ”


 

 

DLACZEGO SFOTA ?

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” tak pisze o swoich celach:

Naszym celem jest próba ratowania zabytków architektury militarnej, a także rozbudzanie wśród ludzi zainteresowania problematyką fortyfikacji. Nie dzielimy obiektów, którymi się zajmujemy na polskie czy też niemieckie. Żadnemu z nich nie poświęcamy mniej zainteresowania. Wszystkie one są dla nas jednakowo cenne.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie uratować wszystkich obiektów. Wystarczy, aby w świadomości lokalnego społeczeństwa przestały być anonimowe. Jeśli ocaleje pamięć o nich, ocaleją i one same. Dlatego staramy się szerzyć wiedzę na temat budownictwa obronnego wśród wszystkich zainteresowanych. Dbamy także o sporządzanie dokumentacji i planów obiektów fortyfikacyjnych, którymi się zajmujemy oraz staramy się penetrować dotąd nieznane lub niedostępne budowle obronne. Zajmujemy się działalnością publikacyjną, wystawienniczą i edukacyjną.
Obiekty, które otaczamy opieką, są świadectwem różnorakiej myśli technicznej pokolenia, które jest już reprezentowane przez bardzo niewielu ludzi. Jak dotąd w Polsce budowle fortyfikacyjne nie były szanowane. Francuzi otoczyli opieką swoją Linię Maginota, Czesi zadbali o swoje fortyfikacje wybudowane wzdłuż zachodniej i północnej granicy Czech. Obecnie są w większości odrestaurowane i udostępnione zwiedzającym. Wszędzie tam i w wielu innych państwach otoczono je troskliwą opieką konserwatorską. A u nas? Przecież są świadectwem historii, wielu tragicznych wydarzeń, żywym świadkiem faktów, o których każdy z nas uczył się w szkole. Naszym marzeniem jest, aby i w naszym kraju były szanowane”.
(fragment)

Wśród wielu aspektów krótkofalarskiego hobby, takich jak rozwijanie zainteresowań technicznych, kontaktów międzyludzkich, doskonalenia technik operatorskich, nawiązywania dalekosiężnych łączności, współzawodnictwa realizowanego poprzez udział w zawodach – istnieją również programy dyplomowe dla krótkofalowców, dotyczące różnorodnej tematyki. Zadaniem tych programów jest wzbudzanie zainteresowania danym zagadnieniem, pogłębianie wiedzy na dany temat lub po prostu informowanie i propagowanie pewnych treści wśród braci krótkofalarskiej. Odbywa się to poprzez nawiązywanie łączności za pomocą radia zainteresowanych krótkofalowców ze stacjami osób lub klubów, które uczestniczą w danym programie. Wynikiem jest przeważnie zdobycie dyplomu lub nagrody określonej w regulaminie.

Obecnie wiodącymi programami, na bazie doświadczeń których powstał program dyplomowy Fortyfikacje Obszaru Warownego „ŚLĄSK” są dwa programy. Pierwszy to World Wide Flora Fauna (WWFF), którego przesłaniem jest propagowanie idei ochrony przyrody poprzez nawiązywanie łączności ze stacjami pracującymi z terenu ważnych i ciekawych przyrodniczo terenów (rezerwaty przyrody, parki narodowe, parki krajobrazowe itp.) Drugim programem, z którego wywodzi się nasza akcja dyplomowa -„Fortyfikacje OWS” - jest ogólnoświatowy program dyplomowy World Castles Award – WCA i jego polskiego odpowiednika Zamki w Polsce (ZWP) oraz Twierdze i Forty w Polsce. Celem tych przedsięwzięć jest zachęcanie do poznawania historii budowli militarnych znajdujących się na terenie Polski, odwiedzania miejsc historycznych oraz terenowych aktywności radiowych.

Uczestnicząc aktywnie w obu tych programach , zauważyliśmy, że brak jest w regulaminie dyplomu „T i F w Polsce” ufortyfikowanych obiektów militarnych z naszego terenu, bowiem uwzględnia on tylko obiekty, które powstały do 1918 roku ubiegłego wieku ( http://twierdze.zamkisp.pl/ ). Natomiast fortyfikacje Obszaru Warownego „Śląsk” budowane były głównie tuż przed II Wojną Światową. Aby rozpropagować istnienie tych fortyfikacji, które należą do najcenniejszych zabytków architektury fortecznej ubiegłego wieku, znajdujących się na terenie naszego województwa oraz zaakcentowania trudnej i mozolnej pracy przy dokumentowaniu, remontowaniu i wyposażaniu w eksponaty historyczne kolejnych obiektów fortyfikacyjnych OWS oraz organizowanie widowiskowych rekonstrukcji historycznych przez członków stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, postanowiliśmy szerzej rozpropagować te działania poprzez opracowanie i wdrożenie programu dyplomowego Fortyfikacje Obszaru Warownego „ŚLĄSK” - SFOTA – Silesian Fortifications On The Air.

Tak więc wspólny pogląd na sprawy historii naszego regionu zaowocował pomysłem przybliżenia tej tematyki szerszemu gremium nie tylko poprzez działania i inicjatywy podejmowane przez członków stowarzyszenia „Pro Fortalicium” ale również, przy ich pomocy, na falach eteru przez krótkofalowców skupionych w SRG SP9YFF, HKŁ „POSMYK” przy Hufcu ZHP Piekary Śląskie oraz przy pełnym wsparciu Śląskiego Oddziału Terenowego PZK nr 6 w Katowicach. Pisząc te słowa mamy nadzieję, że choć w części przybliżymy ten piękny fragment naszej historii, przy okazji przyczyniając się do jej zachowania w naszej pamięci.

Na podstawie materiałów zamieszczonych:

  • http://www.profort.org.pl/

  • Fortyfikacje Obszaru Warownego „Śląsk” Historia, Przewodnik – praca zbiorowa Wydawnictwa Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”

  • Atlas Fortyfikacji Województwa Śląskiego, autor Szymon Hrebenda Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” 2010

opracował SQ9CXC.

 

 

Organizatorami akcji są:

 

 

         logosp9yff            LogoSP9ZPS200           logo  pro Fortalicium           logo PZK

                   SP 9 YFF                                HKŁ "Posmyk" SP9ZPS                Stowarzyszenie na Rzecz         Śląski Oddział Terenowy

         Silesian Radioamateur Group             Hufiec ZHP Piekary Śląskie                Zabytków Fortyfikacji                   PZK w Katowicach

                                                                                                                                 "Pro Fortalicium"

 

 

 

 

 

                Wrzesień 2016 r.

 

sq9cxc

 

 

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Ważniejsze wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Grafika losowa

zawody_sprawnociowe_medicup_2011_73_20130330_1462289956.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj65
Wczoraj216
Tydzień843
Miesiąc1819
Razem505975

Powered by CoalaWeb