Przedstawimy teraz garść iformacji, które mogą się przydać, zwłaszcza stacjom harcerskim i SWL. Głównym źródłem wszystkich informacji pozostaje jednak strona poświęcona programowi SFOTA . A więc zaczynamy 17 września 2016 r. , godzina 10.00 obok schronu nr 52 grupy bojowej "Wesoła" w Dobieszowicach. W tym dniu pracę różnymi emisjami zapowiedziały stacje SP9ZPS, SP9YFF i SP9PNB. Przewidywany czas trwania tej akcji dyplomowej to trzy miesiące - zakończenie planowane jest na 18 grudnia br.
Celem programu dyplomowego SFOTA jest propagowanie na falach eteru wiedzy historycznej związanej głównie z Obszarem Warownym Śląsk (OWS), który stanowi wyjątkowy w skali kraju zabytek polskiej myśli fortyfikacyjnej z okresu międzywojennego. Program ma zachęcać do zwiedzania nie tylko obiektów fortecznych ale również innych, związanych z historią Śląska.
Główne zasady uczestnictwa w SFOTA to dla akywatorów praca terenowa z poszczególnych obiektów fortecznych, objętych programem, na różnych pasmach i różnymi rodzajami emisji. Natomiast dla "polujących" liczyć się będzie ogólna liczba QSO z różnymi operatorami, na różnych pasmach i różnymi emisjami. Planowane są również łączności w paśmie 145 MHz modulacją FM, przy czym zaliczane będą również łączności przez przemienniki. Oczywstym jest , że z tym samym operatorem, z tego samego obiektu, na tym samym paśmie i tą samą emisją może być przeprowadzone tylko jedno QSO zaliczane do klasyfikacji.
Aktywacje operatorów z poszczególnych obiektów będą wcześniej sygnalizowane w kalendarzu aktywacji , zwyczajowo trzy dni wcześniej, chociaż mogą być też aktywowane obiekty z wykazu bez takiego wyprzedzenia, ale dotyczyć może to raczej stacji organizatorów.
Wszyskie logi aktywacji SFOTA będą ładowane do logu on line na stronie www - SFOTA Log Search - gdzie, po wpisaniu swojego znaku będzie można sprawdzić swoje łączności.
Za udział w programie dyplomowym SFOTA przewidziane są nagrody i dyplomy zarówno dla aktywatorów jak i "polujących". Zasady nagradzania za udział w programie dyplomowym SFOTA dla wszystkich uczestników programu przedstawione są na stronie www SFOTA w zakładce NAGRODY I SPONSORZY .
Przybliżę tutaj sprawę wyróżnień dla stacji harcerskich i SWL. Utarło się mniemanie, że stacja harcerska to taka, która pierwszą literę w sufiksie ma "Z". Niestety, w obecnych czasach nie jest to zawsze do końca prawdą. W związku z powyższym, w wątpliwych przypadkach będziemy, wzorem regulaminu niektórych krótkofalarskich zawodów harcerskich, prosić o potwierdzenie przez stacje harcerskie klubowe i indywidualne czynnych instruktorów i harcerzy ZHP przynależności do jednostki organizacyjnej (np. do HKŁ, szczepu, hufca, czy chorągwi).
Harcerze z HKŁ "Posmyk" SP9ZPS partycypują w nagrodach i dyplomach:
Plakieta i dyplom - dla najlepszej stacji harcerskiej (zasady klasyfikacji według zasad dla łowców) oraz dyplomy za drugie i trzecie miejsce przy zastrzeżeniu, że w programie udział weźmie i zostanie sklasyfikowanych co najmniej 5 stacji harcerskich. Każda stacja harcerska może również wystąpić o dyplom za nawiązanie qso z 10, 8 , 3 obiektami na zasadach ogólnych, po spełnieniu wymaganych warunków.
Plakieta i dyplom - dla najlepszej stacji nasłuchowej (SWL) (zasady klasyfikacji według zasad dla łowców) oraz dyplomy za drugie i trzecie miejsce przy zastrzeżeniu, że w programie udział zgłoszą i zostaną sklasyfikowane co najmniej 3 stacje nasłuchowe. Ogranicza się do 3 (trzech) nasłuchów jednego dnia z tym samym aktywatorem i tą samą emisją. Każda stacja nasłuchowa może również wystąpić o dyplom za nasłuch stacji z 10, 8 , 3 obiektami na zasadach ogólnych, po spełnieniu wymaganych warunków.
W miarę możliwości (sponsorzy) postaramy się przeprowadzić losowanie drobnych upominków wśród wszystkich uczestników, którzy nie znaleźli sie w pierwszej trójce. Zgłoszenia na dyplom dla wszystkich stacji rywalizujących o nagrody i dyplomy odbywać się będą za pomocą aplikacji na stronie pod adresem SFOTA Log Search (u dołu strony). Natomiast zgłoszenia w kategorii rywalizacji stacji harcerskich oraz SWL będą się odbywały poprzez aplikację ze strony www.sp9zps.eu. Tej aplikacji jeszcze nie ma, ale postaramy się ją w najbliższym czasie przygotować i umieścić na stronie w zakładce SFOTA.
Dokumentację z aktywacji będziemy sukcesywnie zamieszczać w GALERII , natomiast w zakładce KONTAKT znajduje sie formularz kontaktowy i adres e-mail: (sfota2016(at)gmail.com) za pomocą których mozna się kontaktować z organizatorami w sprawach dotyczących programu SFOTA.
Na zakończenie przedstawiamy opracowane przez druha Heńka SP9 - 06 - 103 zasady udziału harcerzy naszego hufca w programie SFOTA. W opracowaniu przedstawiony jest również, powiązany z tematyką SFOTA, regulamin bardzo ciekawej Odznaki Krajoznawczej "Fortyfikacje Województwa Śląskiego". Jednocześnie zachęcamy do jej zdobywania.
Foto by Piotr SO9DXX
sq9cxc