Logo na www SP9ZPS nowe 1

 

SFOTA - podsumowanie

 

SFOTA – podsumowanie akcji dyplomowej.

 

logo sfotaZgodnie z zasadami programu dyplomowego SFOTA (Silesian Fortifications On The Air), opublikowanymi na stronie http://sfota2016.wixsite.com/homepl/, obecna edycja programu trwała trzy miesiące – od 17 września do 18 grudnia 2016 roku. Akcja została zakończona. Nadszedł więc czas krótkiego podsumowania.

     Podstawowym celem, jaki przyświecał organizatorom, kiedy przystępowali do tworzenia programu dyplomowego SFOTA, było propagowanie wiedzy historycznej związanej głównie z Obszarem Warownym Śląsk (OWŚ) w kraju i zagranicą, poprzez zachęcanie do zwiedzania obiektów fortecznych oraz poprzez pracę terenową radiostacji amatorskich zainstalowanych w wybranych obiektach wchodzących w skład OWŚ, a także innych ciekawych obiektach związanych z historią Śląska. Obszar Warowny „Śląsk” jest bowiem najcenniejszym zabytkiem architektury fortecznej XX wieku na Śląsku. Unikalność tych fortyfikacji polega na tym, iż na terenie Rzeczypospolitej znajduje się tylko jedna taka linia polskich umocnień. Ta unikalność wynika również z założeń polskiej, przedwojennej szkoły fortecznej nakazujących, w celu lepszego maskowania, dostosować obiekty do otaczającej rzeźby terenu. W efekcie takiego działania każdy schron stanowi samoistne dzieło sztuki fortecznej o niepowtarzalnym kształcie. O takich zabytkach fortyfikacyjnych należy mówić głośno i prezentować je przy każdej okazji. Tym bardziej, że za sprawą Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, już wiele z nich odzyskało dawny blask, a intensywne prace renowacyjne trwają przy wielu następnych.

     Przyjęta koncepcja w tegorocznej edycji SFOTA zakładała realizację programu w formie konkursu z nagrodami w postaci plakiet dla najlepszych stacji biorących w nim udział oraz dyplomów w formie elektronicznej.

 

Trochę statystyki.

     Ogółem w programie dyplomowym SFOTA udział wzięło 1060 stacji zagranicznych oraz 279 stacji polskich. Nawiązano ze stacjami zagranicznymi 1656 QSO, a ze stacjami polskimi 862 QSO.

Najlepsze stacje.

Nagrody zgodnie z regulaminem otrzymują:

- Best Hunter SFOTA         - SP2GUC 69 qso /10 obiektów SF/

- Best WW Hunter SFOTA   - I0KHY 23 qso /9 obiektów SF/

- Wyróżnienie specjalne     - LY4E jedyna stacja poza SP z 10 obiektami SF

Nagrody zostaną rozesłane nie później niż do końca marca 2016.

Informacje.

     Planujemy, że karty QSL potwierdzające nawiązanie łączności w programie SFOTA zostaną rozesłane do końca lutego 2017 r. Dla stacji zagranicznych karty wysłane zostaną za pośrednictwem Biura QSL. Dla stacji polskich karty wysłane zostaną również za pośrednictwem Biura QSL, figurujących w bazie OSEC PZK i obsługiwanych przez CB QSL. Dla pozostałych stacji zainteresowanych naszą kartą QSL – po nadesłaniu koperty zwrotnie zaadresowanej i opłaconej. Kontaktowy adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

     Nagrody (plakiety) oraz dyplomy w formie elektronicznej dla stacji, które je zdobyły rozesłane zostaną w miarę naszych możliwości jak najszybciej, nie później jednak niż do końca marca 2017 r. Warunkiem jednak będzie dysponowanie adresami e-mail stacji dla których dyplomy mają zostać wysłane. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie zgłoszenia poprzez stronę internetową http://sfota2016.wixsite.com/homepl/online-log („zgłaszarka” na dole strony). Pozostałym stacjom dyplomy zostaną wysłane na adresy e-mail zamieszczone na portalu QRZ.COM - w miarę ich pozyskiwania. Prosimy o potwierdzenie otrzymania e-maila z załączonym plikiem dyplomu.

     Reasumując, uważamy, że program dyplomowy SFOTA , promujący Obszar Warowny „Śląsk” w dużej części spełnił swoje zadanie, przekazując jego uczestnikom cząstkę wiedzy historycznej o polskich fortyfikacjach na Śląsku. Dziękujemy Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Panu Dariuszowi Pietrusze za okazane wsparcie i pomoc przy realizacji programu SFOTA. Dziękujemy również wszystkim stacjom polskim i zagranicznym, które, poprzez nawiązywanie łączności ze stacjami pracującymi z poszczególnych obiektów fortecznych, brały udział we wspólnej zabawie.

SFOTA – co dalej?

Powstaje pytanie: co dalej z programem dyplomowym SFOTA? Czy będą następne edycje? Czas pokaże. Sama forma realizacji programu poprzez pracę stacji radiowych z terenowego QTH, w dodatku blisko miejsca zamieszkania, a jednak poza miastem, w ciekawej okolicy, gwarantuje spędzenie miło wolnego czasu w większym nawet gronie i w różny sposób. Możliwości jest wiele – od pracy szkoleniowej na pasmach krótkofalarskich, zwiedzanie obiektów fortecznych (wiele z nich są to placówki muzealne, bogato wyposażone w eksponaty tamtej epoki) po piknik na świeżym powietrzu i wspólne grillowanie.

     Krótkofalowcy polscy, skupieni wokół programu dyplomowego Zamki i Twierdze w Polsce realizowanego przez Bractwo Zamkowe, przygotowują nowy i kompleksowy program dyplomowy, którym objęte mają zostać wszystkie obiekty i budowle militarne powstałe do lat siedemdziesiątych XX wieku. Jeśli w programie tym obiekty forteczne Obszaru Warownego „Śląsk” zostaną uwzględnione w dostatecznym stopniu, nie będzie potrzeby kontynuowania programu SFOTA w dotychczasowej formie. Wystarczy aby poszczególne stacje, zainteresowane pracą z OWŚ, uczestniczyły indywidualnie w programie ogólnopolskim Bractwa Zamkowego, aktywnie pracując z obiektów fortecznych. Jeśli jednak ogólnopolski program nie powstanie lub fortyfikacje OWŚ zostaną w nim marginesowo potraktowane, być może zapadnie decyzja o kontynuowaniu programu SFOTA. Prawdopodobnie byłaby to inna nieco, niż dotychczas, forma. Oparta nie na konkursowej rywalizacji lecz na kontynuowaniu zdobywania dyplomów bądź certyfikatów w formie elektronicznej, za nawiązywanie łączności ze stacjami pracującymi z poszczególnych obiektów. Lista tych obiektów może zostać rozszerzona o kolejne obiekty forteczne OWŚ, a jest w czym wybierać. Potrzebne są tylko drobne zmiany w regulaminie.

sq9cxc

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Ważniejsze wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Grafika losowa

zawody_sprawnociowe_medicup_2011_16_20130330_2003314779.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj60
Wczoraj216
Tydzień838
Miesiąc1814
Razem505970

Powered by CoalaWeb