26.11.2016 SF-001 Schron Dowodzenia Chorzów
Jak widać za oknem, listopadowa aura ma bardzo przyjemne nie tylko kolory ale również temperatury. Korzystając z tego daru natury, członkowie Harcerskiego Klubu Łączności "POSMYK" SP9ZPS oraz SRG SP9YFF, przy udziale Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" planują zawitać w sobotę, 26 listopada do Chorzowa. Celem wyprawy krótkofalowców z obu klubów jest tym razem aktywna praca na amatorskich pasmach radiowych w ramach programu dyplomowego SFOTA z kolejnego obiektu Obszaru Warownego "Śląsk" - Schronu Dowodzenia Chorzów. Schron dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk” to unikat w skali kraju. Nigdzie indziej nie spotkamy obiektu o podobnym przeznaczeniu, do tego tak dużego i w miarę dobrze zachowanego. Schron dowodzenia usytuowany jest w Chorzowie na Górze Wyzwolenia (Redena) nieopodal ul. Parkowej. Jest to tzw. schron bierny, który nie pełnił roli obiektu bojowego. Jego wyposażeniem była tylko broń ręczna. Warto może jeszcze dodać, że w latach 50-tych ubiegłego wieku, obiekt zamieniono w „schron przeciwatomowy” a do jego wejścia głównego dobudowano tzw. poternę (rodzaj ograniczonego ścianami wąskiego wejścia), która zupełnie zmieniła jego wygląd. Obiekt całkowicie obsypano ziemią tak, że stał się zupełnie niewidoczny. Więcej informacji na temat ciekawej historii Schronu Dowodzenia zamieszczonych jest na stronie internetowej Stowarzyszenia Pro Fortalicium.
Kontynuując rozpoczęty powyżej temat informujemy, że również w sobotę pogoda dopisała. Było wprawdzie mglisto i nieco chłodniej, ale za to bezwietrznie i zupełnie przyjemnie jak na tak późną listopadową porę roku. Toteż na wzgórzu Redena, gdzie posadowiony jest schron, zebrali się członkowie obu klubów: Krzysiek SP9UPK, Janek SP9WAN, Piotr SO9DXX, Zbyszek SQ9CXC, Heniek SP9-06-103, Wojtek SP9-06-115, Michał SP9-06-113. Byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Pro Fortalicium z Prezesem Zarządu Dariuszem Pietruchą na czele. Ponieważ w tym dniu schron dowodzenia udostępniony był do zwiedzania - pojawiły się również grupy zwiedzających, między innymi schron zwiedziła grupa osób z Poznania. Obie stacje nawiązały kikaset łączności, głównie ze stacjami polskimi i europejskimi. Dodać może należy jeszcze że, począwszy od 1933 roku, kiedy zaczął powstawać Obszar Warowny „Śląsk”, czyli śląska linia stałych fortyfikacji, zaszła konieczność wybudowania obiektu, który pełniłby rolę schronu dowodzenia całej ufortyfikowanej linii obronnej. Schron dowodzenia został wybudowany 1938 roku z przeznaczeniem na siedzibę sztabu pułku fortecznego, któremu podlegały obsady schronów bojowych składających się na linię Obszaru Warownego „Śląsk”. Dowódcą Grupy Fortecznej był wtedy płk Wacław Klaczyński. Dlatego też rolę i charakter tego obiektu fortecznego oddaje wystrój i jego wyposażenie w eksponaty, mające raczej cechy sztabowo - dowódcze niż bojowe , jak to jest w pozostałych schronach bojowych Obszaru Warownego "Śląsk". Poniżej prezentujemy zdjęcia zarówno z otoczenia schronu jak i z jego wnętrza.
sq9cxc
15.10.2016 SF-009 Grupa bojowa Maciejkowice
Kolejna aktywacja obiektu w ramach programu dyplomowego SFOTA, do którego zaliczane są schrony bojowe Obszaru Warownego "Śląsk" odbyła się w sobotę, 15 października br. Udział w aktywacji radiowej schronu grupy bojowej Maciejkowice wzięły stacje klubowe SP9ZPS i SP9YFF. Po raz kolejny dopisała wspaniała jesienna pogoda. Było ciepło i bezwietrznie. Pomimo tego,że schron ten jest położony na skraju zabudowań dzielnicy Maciejkowice w Chorzowie, to widok jaki rozciąga z jego otoczenia jest bardzo ciekawy, zwłaszcza tej porze roku. Sprawia to bespośrednia okolica i widok na zespół przyrodniczo - krajobrazowy Żabie Doły. dodać trzeba,że maciejkowicki schron jest pod opieką członków stwarzyszenia Pro Fortalicium z koła terenowego w Chorzowie. Schron aktualnie jest w remoncie, a o ogromie prac, jaki już został wykonany świadczy chocby ilość wywiezionych śmieci ze schronu i z jego otoczenia - ponad 150 ton. Zdjęcia z prac porządkowych, w tórych udział brali także harcerki i harcerze piekarskiego hufca ZHP można obejrzeć tutaj i tutaj .
sq9cxc
09.10.2016 SF-005 Grupa bojowa Wymysłów
Niedziela, dziewiątego października była prawdziwie jesienna. Po kilku dniach deszczowych nareszcie zaświeciło słońce. Było bezwietrznie i ciepło, toteż w okolicznych lasach, nieopodal schronów w Wymysłowie pojawiło się wielu grzybiarzy, którzy z zaciekawieniem oserwowali pracę stacji SP9YFF/P i SP9ZPS/P. Tym razem był to obiekt nr SF-005 - Grupa bojowa Wymysłów.
sq9cxc
01.10.2016 SF-003 Kopiec Wyzwolenia,Piekary Śląskie
W sobotę, pierwszego października br. wyjechaliśmy wspólnie z kolegami z klubu SP9YFF do Piekar Śląskich, aby uczestniczyć w aktywowaniu kolejnego obiektu do dyplomu SFOTA. Tym razem był to obiekt z numerem 003 na liście SFOTA - Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Jest on jednym z symboli miasta. Bardzo ciekawa historia powstania Kopca oraz jego funkcjonowanie dziś - po rewitalizacji - opisana jest na stronie internetowej Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.
Tym razem pogoda nam również dopisała. Tuż po godzinie siódmej rozpoczęliśmy instalowanie anten, stawianie harcerskich namiotów, ustawianie sprzętu radiowego i całego zaplecza logistycznego. Takie wyjazdy w teren służą nie tylko nawiązywaniu łączności radiowych, ale są równiez doskonałą okazją do przećwiczenia rozbijania namiotu - popularnej harcerskiej "dziesiątki", czy wiaty ogrodowej do ochrony stanowiska radiowego przed słońcem i wiatrem i deszczem. To dzięki takim wyjazdom w teren, skompletowany został cały zestaw potrzebnych i niezbędnych rzeczy, pozwalający bez problemu przetrwać w warunkach polowych nawet kilka dni. W dalszym ciągu gromadzony, naprawiany, przystosowywany i testowany jest różny sprzęt - od biwakowego po składane maszty antenowe.
Tym razem uruchomione zostały trzy stanowiska radiowe - dwa do łączności na falach krótkich oraz jedno do pracy w pasmie 2 metrów FM. Rozwieszone zostały anteny na KF - W3DZZ, dipole na 80,40 i 20 metrów oraz dipole na pasma WARC.
sq9cxc
30.09.2016 SF-002 Punkt oporu Dąbrówka, Wzgórze 304,7
W dniu dzisiejszym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na stronie SFOTA , przy pięknej, niemal letniej pogodzie, jednak z wyraźnie zaakcentowanymi klimatami jesieni, członkowie klubów SP9ZPS i SP9YFF wybrali się z radiami i antenami na wzgórze 304,7 - punkt oporu Dąbrówka. Cel: aktywacja kolejnogo obiektu bojowego w ramach programu dyplomowego SFOTA. O znaczeniu tego schronu badacze i historycy piszą na stronie internetowej FORTYFIKACJA.PL tak: "Punkt oporu „Dąbrówka Wielka” został wzniesiony na wzgórzu 304,7, znajdującym się tuż nad dawną granicą II Rzeczypospolitej. Według planów miał to być jeden z najważniejszych rejonów obrony, gdyż jego zadaniem było strzec czoła tzw. „klina bytomskiego”, czyli odcinka granicy ostro wcinającego się w polskie tereny Górnego Śląska. Wzniesienie 304, górujące nad Bytomiem, nie tylko doskonale nadawało się do obrony, ale również pozwalało artylerii polowej znajdującej się m.in. w centralnym tradytorze odcinka, ostrzeliwać cele w głębi miasta. Schrony ryglowały jednocześnie jedną z głównych dróg wylotowych z miasta prowadzącą do Siemianowic, Będzina i Katowic, stanowiącą w tym rejonie jeden z najbardziej prawdopodobnych kierunków ataku niemieckiego na Polskę. Ponadto stanowiły osłonę dla linii kolejowej, wybudowanej po podziale Śląska, a łączącej Tarnowskie Góry z Chorzowem, omijającej łukiem niemiecki Bytom." Był to więc bardzo ważny z punktu widzenia obrony obiekt forteczny. Dziś jest w stanie zaniedbanym, moze nie tyle sam bunkier - ten jest solidnie zbudowany, ale jego otoczenie. Tymczasem musi jeszcze poczekać na swoją kolej, kiedy zostanie przywrócony, jak wiele innych, do czasów swojej świetności.
Poniżej prezentujemy kilkanaście zdjęć z wyprawy na wzgórze 304,7.
sq9cxc
29.09.2016 SF-010 Pododcinek Wyry
SFOTA - kolejna aktywacja.
W dniu dzisiejszym, przy pięknej, słonecznej pogodzie miała miejsce kolejna aktywacja obiektu (schronu) w programie dyplomowym SFOTA Obszaru Warownego "Śląsk". Tym razem pracowały stacje SP9ZPS/P i SP9YFF/P ze schronu bojowego "SOWINIEC" .
sq9cxc
17.09.2016 SF-006 Grupa bojowa Wesoła
SFOTA - start programu dyplomowego.
Zgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami, w sobotę 17 września 2016 roku zainaugurowano program dyplomowy SFOTA - "Silesian Fortifications on the Air”. Przypomnijmy, że celem programu dyplomowego SFOTA jest propagowanie na falach eteru wiedzy historycznej związanej głównie z Obszarem Warownym Śląsk (OWS), który stanowi wyjątkowy w skali kraju zabytek polskiej myśli fortyfikacyjnej z okresu międzywojennego. Program ma zachęcać do zwiedzania nie tylko obiektów fortecznych ale również innych, związanych z historią Śląska. Pomimo nie najlepszej pogody i padającego deszczu, w inauguracji programu uczestniczyło około 50 osób. Co było? Były ustawione dwa namioty, trzy anteny na pasma amatorskie, był grill i dwa kociołki z prażonkami na ognisku, ciasto domowego wypieku. Pracowały trzy stacje krótkofalowe klubowe: SP9YFF/P , SP9ZPS/P i SP9PNB/P. Łącznie nawiązano kilkaset łączności fonią, telegrafią i emisjami cyfrowymi. Zasięg: od lokalnych łączności z okolicznymi stacjami naszych kolegów po stacje zagraniczne , przy czym najciekawsza "gatunkowo" to łączność ze stacją z Alaski.
Podczas imprezy można było, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Profortalicjum, zwiedzać Izbę Muzealną urządzoną w schronie oraz zapoznać się z technicznymi możliwościami ruchomej stacji pomiarowej Katowickiej Delegatury Urzędu Kontroli Elektronicznej. Wkrótce następne wyprawy w teren. Fotorelacja oraz szczegóły programu na stronie programu www.sfota.of.pl .
sq9cxc